II Połączone Memoriały Szachowe Aleksandra Bełżka i Stefana Knappa o Puchar Burmistrza
Pierwszy turniej 23 stycznia, godz. 17.00, sala klubowa
Pozostałe turnieje- etapy w kolejne czwartki
Organizatorami turnieju jest Burmistrz Miasta Biłgoraja oraz Biłgorajskie Centrum Kultury.
Turniej ma na celu: upamiętnienie Święta Niepodległości, poszerzenie oferty kulturalnej rozrywki i sportowej rywalizacji czy podnoszenie poziomu gry poprzez praktyczne sprawdzanie i utrwalanie wiedzy teoretycznej nabytej samodzielnie lub na zajęciach BCK.
Jednym z celów turnieju jest także uczczenie pamięci pasjonatów szachowych i obywateli miasta Biłgoraja– Aleksandra Bełżka i Stefana Knappa.
Więcej na temat systemu rozgrywek, tempa gry, punktacji oraz warunków zgłoszeń w Regulaminie.
Serdecznie zapraszamy!!!
Aleksnader Bełżek (1912- 1991) Działacz szachowy i zawodnik (wielokrotny reprezentant Biłgoraja. Czołowy organizator życia szachowego w Biłgoraju (1950- 1991). Prezes OZSzach w Zamościu z siedzibą w Biłgoraju (1978 - 1989). Jego staraniem odbyło się dziesięć ogólnopolskich turniejów o Puchar Roztocza w szachach klasycznych. „Roztocze” to Jego ogromny sukces organizacyjny, sportowy i społeczny z promocją miasta włącznie. Pozostaje niedoścignionym wzorem dla współczesnych animatorów sztuki szachowej w mieście i regionie. Wielce zasłużony dla naszego miasta, długoletni dyrektor jednego z największych zakładów pracy w Biłgoraju z filiami w Józefowie i Goraju.
Stefan Knapp (1921- 1996) Światowej sławy malarz, pisarz (powieść biograficzna „Kwadratowe słońce”. Po wybuchu wojny wywieziony w głąb Rosji (Syberia). Następnie z Armią Andersa przedostaje się do Anglii. Walczy jako lotnik. Służbę w wojsku kończy w randze kapitana, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Po II wojnie światowej pozostał na stałe w Londynie , gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych i bez reszty oddał się sztuce malarskiej. Jego dzieła znajdują się w wielu galeriach świata (m.in. Nowy Jork, Londyn, Amsterdam, Buenos Aires, Dallas). Druga jego pasja – szachy sięga okresu syberyjskiego, gdzie z towarzyszami niedoli grywał figurami zrobionymi z chleba.